کد خبر : 5082
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 بهمن 1398 - 9:15

در فرهنگ اسلامی اصالت با «صلح» است، نه «جهاد»/ پیامدهای ترک جهاد در نهج‌البلاغه

در فرهنگ اسلامی اصالت با «صلح» است، نه «جهاد»/ پیامدهای ترک جهاد در نهج‌البلاغه

بخشعلی قنبری، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر نهج‌البلاغه، در گفت‌وگو با ایکنا؛ به توضیح درباره جایگاه جهاد و مقاومت در نهج‌البلاغه پرداخت و اظهار کرد: در نهج‌البلاغه هم موضوع مقاومت مطرح شده است و هم موضوع جهاد. البته دامنه مقاومت گسترده‌تر از جهاد است؛ چون ما در برابر خیلی چیزها می‌توانیم مقاومت

بخشعلی قنبری، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر نهج‌البلاغه، در گفت‌وگو با ایکنا؛ به توضیح درباره جایگاه جهاد و مقاومت در نهج‌البلاغه پرداخت و اظهار کرد: در نهج‌البلاغه هم موضوع مقاومت مطرح شده است و هم موضوع جهاد. البته دامنه مقاومت گسترده‌تر از جهاد است؛ چون ما در برابر خیلی چیزها می‌توانیم مقاومت کنیم. بعضی‌ جاها مقاومت خوب است، یعنی پسندیده است و بعضی جاها ناپسند است. مثلاً مقاومت در برابر فرمان خدا از منظر نهج‌البلاغه بسیار ناپسند است. مقاومت در برابر درخواست معقول و منطقی نفس خودمان قابل قبول نیست. مقاومت در مقابل خواست‌های معقول دیگران قابل قبول نیست. در مقابل، مقاومت‌های مثبت هم داریم. مثلا مقاومت در برابر سختی‌ها به خاطر خدا خیلی پسندیده است. مقاومت در برابر نفس، پسندیده است. مقاومت در مقابل ظلم و جور دیگران بسیار پسندیده است. بنابراین دایره مقاومت گسترده است.

وی افزود: جهاد در فرهنگ اسلامی ما دو نوع است: یکی جهاد دفاعی و دیگری جهاد ابتدایی. برخی می‌گویند جهاد ابتدایی هم همان جهاد دفاعی است؛ منتهی در فرهنگ اسلامی اصالت با جهاد نیست. ما دو نوع جهاد داریم: جهاد اکبر و جهاد اصغر. بله، جهاد اکبر اصل است ولی جهاد اصغر که ما بیشتر از آن یاد می‌کنیم اصالت ندارد، بلکه این «صلح» است که اصالت دارد. دین مبین اسلام هیچ وقت آغازگر جنگ نیست. شما به آیات قرآن نگاه کنید بدون استثنا می‌گوید اگر دیگران شروع به تیراندازی نکردند، شما تیراندازی نکنید. عین این فرمایش را امیرالمومنین(ع) در نامه‌های مختلف بیان می‌فرمایند. ایشان می‌گویند هروقت دشمنان اولین تیر را انداختند، شما دومین تیر را بیندازید و هرگز آغازگر تیراندازی نباشید. در نتیجه در دین اسلام اصالت با صلح است. اصالت در اسلام با جهاد نیست.


  • بیشتر بخوانید

راه‌های جلب اعتماد عمومی در شیوه حکومتی امیرمؤمنان(ع)/ لزوم پرهیز از پنهان‌کاری

حضور عارفان، تجلی‌‌ الهی در جامعه است


عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ادامه داد: من از همین‌جا مخاطبان شما را به مطالعه خطبه‌های چهار تا ۳۵ نهج‌البلاغه دعوت می‌کنم. آدم وقتی این خطبه‌ها را نگاه می‌کند دقیقا مواضع جهاد برایش مشخص می‌شود؛ مثلا امیرمومنان(ع) در خطبه ۲۴ می‌فرمایند: «وَ لَعَمْرِی مَا عَلَیَّ مِنْ قِتَالِ مَنْ خَالَفَ اَلْحَقَّ وَ خَابَطَ اَلْغَیَّ مِنْ إِدْهَانٍ وَ لاَ إِیهَانٍ؛ به جان خودم سوگند، در نبرد با کسى که مخالفت حق کند و طریق گمراهى سپرد، نه مداهنه مى‌کنم و نه سستى.». در اینجا حضرت به صراحت می‌فرمایند که ما در مقابل ظالم سکوت نمی‌کنیم؛ منتهی ظالمی که ما را هدف قرار داده است. بر این اساس جایی که امیرالمومنین(ع) احساس کند مظلوم‌پروری می‌شود، در آنجا اجازه جهاد می‌دهند. ایشان اصلا با فرهنگ و فلسفه مظلوم‌پروری موافق نیست، لذا می‌فرمایند شما نباید اجازه بدهید که مظلوم بشوید. وقتی کسی به قلمرو اسلامی حمله می‌کند، حضرت می‌فرمایند اگر شما مقاومت نکنید، من در آن لحظه آرزوی مرگ می‌کنم. چرا؟ چون در خطبه ۲۷ نهج‌البلاغه بیان می‌کنند اگر شما در این زمینه مقاومت نکنید شما خوار خواهید شد و مردن بهتر از زیستن همراه با ذلت است.

وی در ادامه یادآور شد: به حضرت خبر رسید برخی یاران معاویه به بخشی از شهرهای عراق حمله کردند و به یمن رسیدند. علی(ع) به شدت از اینها انتقاد می‌کند و می‌فرمایند چرا وقتی این افراد به شهر شما وارد شدند شما اقدامی نکردید؟ می‌خواهم این را بگویم تا تکلیف امروز ما روشن شود. بعد حضرت می‌فرمایند با این تنبلی و پراکندگی که شما دارید و این اجتماعی که اصحاب معاویه دارند، با این اطاعتی که آنها از رهبر خودشان می‌کنند و این سرپیچی که شما از امام خودتان می‌کنید من حتم دارم که اینها حکومت را از دست شما خواهند گرفت و اجازه نمی‌دهند صدای حق به گوش کسی برسد.

قنبری ادامه داد: بالاترین نمونه از این دست سخنان را حضرت در خطبه ۲۷ بیان فرمودند. خطبه ۲۷ یکی از خطبه‌های غرا و زیبای نهج‌البلاغه است. این خطبه برای دیروز و امروز نیست و همواره باید خوانده شود. به حضرت خبر دادند که لشکر معاویه به شهر انبار حمله کردند و مردم از خودشان دفاع نکردند. همچنین لشکر معاویه هنگام خروج از شهر، به خانه یک مسلمان و یک یهودی حمله کردند و جواهرات آنها را به یغما بردند. وقتی این خبر به امیرالمومنین(ع) رسید، حضرت مردم را به مسجد دعوت کردند و یک سخنرانی کاملا هیجانی، حماسی و در عین حال انتقادی بیان می‌کنند. شاید در جای دیگر نهج‌البلاغه، انتقادی به این صراحت سراغ نداشته باشیم.

وی افزود: حضرت می‌فرمایند: «لَقَدْ بَلَغَنِی أَنَّ اَلرَّجُلَ مِنْهُمْ کَانَ یَدْخُلُ عَلَى اَلْمَرْأَهِ اَلْمُسْلِمَهِ وَ اَلْأُخْرَى اَلْمُعَاهِدَهِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلْبَهَا وَ قَلاَئِدَهَا وَ رُعُثَهَا مَا تَمْتَنِعُ مِنْهُ إِلاَّ بِالاِسْتِرْجَاعِ وَ اَلاِسْتِرْحَامِ. ثُمَّ اِنْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلاً مِنْهُمْ کَلْمٌ وَ لاَ أُرِیقَ لَهُمْ دَمٌ فَلَوْ أَنَّ اِمْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا کَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ کَانَ بِهِ عِنْدِی جَدِیراً؛ اطلاع یافته‌ام یکى از سربازان معاویه به یک زن مسلمان حمله کرده و دیگرى به زنى غیر مسلمان که با مسلمانان هم پیمان بوده است و سپس طلاهاى او را از بدنش بزور بیرون آورده است و زن تنها وسیله ‌دفاعش التماس، خواهش و گریه و درخواست کمک بوده است. سربازان معاویه بدون رنج و زحمت و بدون ریختن یک قطره خون و زخم دیدن با دست پر بازگشته اند. اگر مرد مسلمانى از این پس از روى تأسف و غصه بمیرد سزاوار است و سرزنش نمى‌شود.»

نتایج ترک جهاد از منظر امیرمومنان(ع)

وی در ادامه توضیح داد: بعد حضرت برای اینکه مردم را به جهت نظری برای انجام فریضه جهاد توجیه کند می‌فرمایند: «أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّ الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّهِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخَاصَّهِ أَوْلِیَائِهِ وَ هُوَ لِبَاسُ التَّقْوَى وَ دِرْعُ اللَّهِ الْحَصِینَهُ وَ جُنَّتُهُ الْوَثِیقَهُ؛ بی‏تردید جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند به روی ویژگان از دوستانش برگشوده است. آری، جهاد لباس برازنده پاکدامنی و پرهیزکاری، و زره امان بخش الهی، و سپر محکم اوست.»

قنبری با بیان اینکه امیرمؤمنان در ادامه نتایج پرهیز از جهاد را برمی‌شمارد، گفت: حضرت فرمودند: «فَمَنْ تَرَکَهُ رَغْبَهً عَنْهُ أَلْبَسَهُ اللَّهُ ثَوْبَ الذُّلِّ وَ شَمِلَهُ الْبَلَاءُ وَ دُیِّثَ بِالصَّغَارِ وَ الْقَمَاءِ وَ ضُرِبَ عَلَى قَلْبِهِ بِالْإِسْهَابِ وَ أُدِیلَ الْحَقُّ مِنْهُ بِتَضْیِیعِ الْجِهَادِ وَ سِیمَ الْخَسْفَ وَ مُنِعَ النَّصْفَ؛ آن کس که از جهاد بگریزد خداوند تن‏پوش ذلّت بر او پوشانَد، و در طوفان فتنه و بلا سقوط کند، و در زیر چکمه فلاکت خرد و زبون شود، و عقل خود را از دست دهد، و به کیفر فرار از جبهه، حق از او روی گردانَد، و سختی و مشقّت بر او فرود آید، و عدالت از او روی برتابد».

پژوهشگر نهج‌البلاغه اظهار کرد: همچنانکه حضرت فرمودند، اولین نتیجه جهاد نکردن این است که خوار می‌شوید. شما نگاه کنید الآن برخی کشورهای عربی که جهاد را رها کردند چقدر حقیرانه زندگی می‌کنند. آمریکا هرکاری بخواهد با آنها انجام می‌دهد. این اوج ذلت برای یک مسلمان است. قرآن کریم می‌فرمایند مسلمانان حق ندارد حقیرانه زندگی کنند، چون اینها خدا دارند: «وَلِلَّهِ الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ؛ عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است» (منافقون/۸). مگر می‌شود مومن ذلیلانه زندگی کند؟

وی ادامه داد: امیرالمومنین(ع) یک جمله‌ای دارند که خیلی جالب است. می‌فرمایند اگر شرق و غرب عالم با من دشمنی کنند و من بدانم حق با من است و آنها باطل هستند از این میدان فرار نمی‌کنم. در جایی دیگر می‌فرمایند اگر عرب با تمام امکانات و قوای خودش به جنگ من بیاید به شرطی که من حق باشم و آنها باطل، من هیچ وقت عقب‌نشینی نمی‌کنم. در خطبه ۳۴ یک جمله‌ای دارند که خیلی زیباست. حضرت می‌فرمایند: «ایْمُ اللَّهِ إِنِّی لَأَظُنُّ بِکُمْ أَنْ لَوْ حَمِسَ الْوَغَى وَ اسْتَحَرَّ الْمَوْتُ قَدِ انْفَرَجْتُمْ عَنِ ابْنِ أَبِی طَالِبٍ انْفِرَاجَ الرَّأْسِ؛ به خدا سوگند، آنان که یکدیگر را واگذاشتند و یارى نکردند مغلوب شدند. پندارم که چون جنگ درگیر شود و کشتار به غایت رسد، چنان از گرد پسر ابو طالب پراکنده شوید که دیگر بازگشتى برایتان نباشد، بدانگونه که سر بریده دیگر به بدن نچسبد.». حضرت در ادامه می‌فرمایند شما بدانید اگر کسی به دشمنش اجازه دهد به سرزمین او بیاید، این دشمن گوشت او را می‌خورد، استخوان او را می‌شکند، پوست او را می‌کند و اینجا خواهید دید که چقدر ذلیل خواهید شد و چقدر حقیر است آن عقل و قلبی که در درون سینه شماست.

قنبری در پایان گفت: حضرت در ادامه می‌فرمایند: «فَأَمَّا أَنَا فَوَاللَّهِ دُونَ أَنْ أُعْطِیَ ذَلِکَ ضَرْبٌ بِالْمَشْرَفِیَّهِ تَطِیرُ مِنْهُ فَرَاشُ الْهَامِ وَ تَطِیحُ السَّوَاعِدُ وَ الْأَقْدَامُ وَ یَفْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ ذَلِکَ ما یَشاءُ؛ امّا من، به خدا سوگند از پاى ننشینم و قبل از آن که دشمن فرصت یابد با شمشیر آبدیده چنان ضربه‌اى بر پیکر او وارد سازم که ریزه‌هاى استخوان سرش را بپراکند، و بازوها و قدم‌هایش جدا گردد و از آن پس خدا هر چه خواهد انجام دهد.» این مقاومت علوی است. این درس مقاومتی است که در نهج‌البلاغه آمده است.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت