کد خبر : 1299
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1398 - 13:11

مستندات باشگاه پرسپولیس برای ۹۱ دربی برگزار شده و سهم برد سرخ ها

مستندات باشگاه پرسپولیس برای ۹۱ دربی برگزار شده و سهم برد سرخ ها

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، دربی بزرگ فوتبال ایران از فروردین سال ۴۷ آغاز شد و حالا بیش از ۵۱ سال قدمت دارد. دو تیم در این سال ها ۹۱ بار به مصاف یکدیگر رفته اند. لیگ برتر حرفه‌ای؛ برتری مطلق پرسپولیس دو تیم تاکنون در ۳۷ مسابقه لیگ حرفه ای به مصاف یکدیگر

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، دربی بزرگ فوتبال ایران از فروردین سال ۴۷ آغاز شد و حالا بیش از ۵۱ سال قدمت دارد. دو تیم در این سال ها ۹۱ بار به مصاف یکدیگر رفته اند.

لیگ برتر حرفه‌ای؛

برتری مطلق پرسپولیس

دو تیم تاکنون در ۳۷ مسابقه لیگ حرفه ای به مصاف یکدیگر رفته اند و در این دو دهه، ‌پرسپولیس ۱۰ برد داشت و استقلال ۸ پیروزی. ۱۹ رقابت هم به تساوی انجامید. پرسپولیسی‌ها همچنین در این مدت گل‌های بیشتری را درون دروازه حریف خود جای دادند. دو تیم بیشترین تقابل با یکدیگر را در لیگ حرفه ای داشته اند.

لیگ آزادگان؛

پرسپولیس با یک برد کمتر اما گلهای بیشتر

دو تیم پیش از لیگ برتر، در جام آزادگان ۱۴ بار برابر یکدیگر به میدان رفتند. پرسپولیس در این ۱۴ بازی، ۴ پیروزی، ۵ تساوی و ۵ شکست را تجربه کرد ولی گل‌های بیشتری به ثمر رساند. البته یکی از پیروزی‌های استقلال در این زمان با حکم فدراسیون و نتیجه انضباطی سه بر صفر به نفع آبی ها و درنظر گرفتن محرومیت های سنگین و عجیب برای محرمی، عابدزاده و … رقم خورد!

مسابقات تهران؛

۱۴جدال و ۸ تساوی سرخابی ها

دو تیم پیش از آن که رقابت های لیگ در ایران راه اندازی شود و در سال‌های تعطیلی رقابت‌های کشوری فوتبال به ویژه در دوران جنگ تحمیلی، از رقابت با یکدیگر غافل نماندند. پرسپولیس و استقلال در قالب جام باشگاه های تهران و سوپر جام تهران، ۱۴ بار روبروی یکدیگر قرار گرفتند که حاصل آن ۲ پیروزی و ۴ شکست برای پرسولیس و ۸ تساوی بود. البته فراموش نشود که قدرت بلامنازع فوتبال تهران در دهه ۶۰،  پرسپولیس بود. سرخپوشان با احتساب جام شهید اسپندی ، سال ۵۸ تا ۷۰ در یازده دوره رقابت، به ۷قهرمانی رسیدند، در حالی که استقلال در این مقطع از زمان به ۳ قهرمانی اکتفا کرد.

در سال ۵۱ هم که دو تیم در قالب باشگاه های تهران روبروی هم قرار گرفتند، پرسپولیس اصلا تیم اصلی خود را وارد مسابقات نکرده بود. در آن مقطع ، مالک و مدیرعامل پرسپولیس اعلام کرد باشگاه و تیم فوتبال پرسپولیس یک مجموعه حرفه ای هستند و در رقابت ها  و برابر تیم‌های آماتور به میدان نمی رود. تیم اصلی پرسپولیس در آن زمان برابر تیم های خارجی به میدان می رفت. یک تیم آماتور هم داشت که آن را در مسابقات باشگاه های تهران ، از جمله برابر استقلال به میدان فرستاد و یکی از پیروزی های استقلال در دربی هم این‌گونه به دست آمد.

جام تخت جمشید؛

یک برد بیشتر سرخ ها با دو حماسه شش و چهار

پرسپولیس و استقلال (تاج) در لیگ تخت جمشید ۱۰ بار روبروی هم قرار گرفتند. سهم سرخ ها از این ۱۰‌بازی، ۴ برد و سهم آبی ها ۳ پیروزی بود، ۳ بازی هم به تساوی انجامید. سرخپوشان در مجموع گلهای بیشتری را هم به ثمر رسانده بودند. پرسپولیس در سال ۵۲، با شش و در سال ۵۰، با ۴گل رقیب خود را شکست داد و دو حماسه را مقابل رقیبی خلق کرد که در دربی ها برد حماسی نداشته است.

هرچند پیروزی با ۴ گل به خاطر برد ۶ گله مغفول واقع شد. البته سرخپوشان ایران یک بار دیگر هم در لیگ حرفه ای حریف را با چهار گل شکست داده و برد معروف ده دقیقه، ده نفره، سه گل و نه نفره نباختن را هم در کارنامه دارد.هر دو تیم برد با سه گل مقابل هم داشته اند.

لیگ قدس؛

تنها یک بازی

پس از انقلاب و با تعطیلی لیگ تخت جمشید قرار بود لیگ قدس راه اندازی شود، دو تیم یک بار در این قالب به مصاف هم رفتند که با پیروزی استقلال در فینال همراه بود.

لیگ منطقه ای؛

دو برد پرسپولیس در سه جدال

و اما قبل از لیگ تخت جمشید هم لیگ منطقه‌ای برگزار می‌شد. ۳ دربی در قالب این رقابت‌ها برگزار شد و پرسپولیس با دو پیروزی و ۷ گل زده برابر دو گل خورده تیم برتر بود. تنها پیروزی استقلال (تاج) در این رقابت‌ها به لطف حکم سه بر صفر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به دست آمد. زمانی که در عمل استقلال و سازمان ورزش وقت پیکر واحدی تلقی می شدند.

جام حذفی؛

دبل پرسپولیس و دوپینگ استقلال

پرسپولیس و استقلال ۳ بار هم در جام حذفی به مصاف یکدیگر رفتند. یک پیروزی، یک شکست و یک تساوی (در وقت قانونی) حاصل این مسابقات بوده است.

پیروزی بزرگ پرسپولیس در فینال جام حذفی در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۷۸ یکی از معروفترین دربی‌ها است. شهرت این بازی به آن جهت بود که پرسپولیس در این فصل قهرمان لیگ و حذفی شد. هاشمی نسب و پیروانی دو گل بازی را زدند و اولین دبل پرسپولیس رقم خورد. عنوانی که استقلالی ها هیچ گاه به آن دست پیدا نکرده‌اند و پرسپولیس تنها تیم ایران است دو بار موفق به انجام آن شد.

دربی‌های جام حذفی یک بازی معروف دیگر هم دارد. دربی جام حذفی که در ۱۸ آذر سال ۱۳۹۰ رقم خورد. پرسپولیس در این دربی به خاطر تغییر ناگهانی زمان بازی، پنج بازیکن فیکس خود را به دلیل محرومیت و مصدومیت در اختیار نداشت. زمان بازی به شکلی تغییر کرد که بازی به قبل از پنجره نقل و انتقالات زمستانی منتقل شد و به این ترتیب امکان جایگزین کردن بازیکنان محروم فراهم نشد. علاوه بر این، پس از مثبت اعلام شدت تست دوپینگ امیرآبادی و حسینی که آزمایش داده بودند مشخص شد کل تیم مکمل های غیرقانونی منجر به دوپینگ جک تری دی مصرف کرده بودند.

سوپرجام؛

حکم C.A.S، قهرمانی پرسپولیس

برتری پرسپولیس در بازی‌های رسمی با سوپر جام

و اما آخرین رویداد در بازی دو تیم نه به دربی ۹۱ مربوط می‌شود که در نیم فصل اول برگزار شد بلکه مربوط به بازی شماره ۸۸ است. دربی سوپر جام که حکم نهایی از سوی دادگاه C.A.S صادر و ابلاغ شد و بر اساس آن پیروزی و قهرمانی پرسپولیس به دلیل امتناع رقیب از بازی در موعد تعیین شده به رسمیت شناخته شد.

نتیجه گیری

بازی های رسمی؛

پرسپولیس ۲۴ – استقلال ۲۳ (با سه برد با احکام فدراسیون)

با حکم که چندی پیش دادگاه بین المللی ورزش صادر کرد. پرسپولیس در پیروزی های دربی از رقیب خود پیشی گرفته است. تعداد بازی‌های رسمی دو تیم به عدد ۸۴ و البته تعداد پیروزی‌های پرسپولیس در رقابت‌های رسمی به عدد ۲۴ رسید که برای پرسپولیسی ها عدد آشنایی است.

به این ترتیب پرسپولیس در دربی‌های رسمی یک پیروزی بیشتر از استقلال را در کارنامه دارد و ۳۷ مصاف دو تیم هم به تساوی انجامید. استقلال سه برد رسمی خود را با احکام کمیته انضباطی کسب کرده. دو برد سه بر صفر با احکام‌فدراسیون قبل از انقلاب و یک برد با حکم کمیته انضباطی در سال ۷۳.

بازی های دوستانه؛

پیروزی استقلال در بازی ۷۵ دقیقه‌ای

البته دو تیم هفت بار هم در بازی‌های دوستانه و غیر رسمی برابر یکدیگر قرار گرفتند که حاصل آن ۴ تساوی و ۳ شکست برای سرخپوشان بود.‌ یکی از بردهای استقلال در شرایطی ثبت شده که بازی با نتیجه یک بر صفر در جریان بود و در دقیقه ۷۵ به دلیل اعتراض تماشاگران به داوری ناتمام ماند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت